Menu Close

Podstawowe informacje o kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce, czy też jak mówią zagraniczni turyści salt mine Kraków https://www.seekrakow.com/en/wieliczka-salt-mine/, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsce nie tylko w Krakowie, lecz również i w Polsce. Szacuje się, że rocznie pod ziemie zjeżdża tam około 2 milionów ludzi. Skąd bierze się tak duża popularność tego miejsca?

Podstawowe informacje o kopalni

Wydobycie soli w miejscu, gdzie obecnie jest salt mine Kraków, szacuje się, że prowadzone jest od koło 4 tysięcy lat. A przynajmniej na takie liczby wskazują obecnie odnalezione artefakty. Kopalnia soli w Wieliczce od zawsze była perłą w koronie polskiej gospodarki, przez lata zapewniając ogromne zyski. Nie ma co się dziwić, wydobywała jeden z najbardziej cenionych produktów ziemi, czyli sól, która często nazywana jest drugim złotem. W 1996 roku, po wielu set latach eksploatacji, zamknięto kopalnie, oddając ją do zwiedzania turystom.

Dlaczego warto odwiedzić kopalnie soli w Wieliczce?

Co jednak konkretnie powoduje, że rok w rok tak ogromna ilość ludzi odwiedza to miejsce? W końcu jakby nie patrzeć ma się tu do czynienia ze zwykłą kopalnią. Jak się jednak okazuje, nie do końca taką zwykłą, ponieważ pod powierzchnią, nieco ponad 100 metrów pod ziemią, znajduje się prawdziwy skarb światowej kultury, który został wpisany na listę UNESCO, a także uważany jest za jeden z cudów polski. Liczne komnaty, podziemne jeziora i bajkowe wręcz widoki to coś, co przykuwa uwagę i pozwala przenieść się do zupełnie innego świata, niż ten na powierzchni.