Menu Close

Najważniejsze akcesoria do wspinaczki

Jak powszechnie wiadomo, wspinaczka wysokogórska jest sportem niezwykle wymagającym i intensywnym. Żeby móc ją uprawiać, potrzebne są stalowe nerwy, olbrzymia odwaga, a także wiedza i umiejętności. Jak się jednak okazuje, nawet największe doświadczenie na nic się zda, jeśli nie posiada się odpowiedniego zestawu akcesoriów do wspinaczki. O czym trzeba pamiętać, gdy przygotowuje się do wspinania?

Lina wspinaczkowa – obowiązkowy element wyposażenia

Wiele osób uważa, ze kluczowe dla bezpieczeństwa wspinacza jest posiadanie przez niego odpowiedniego kasku, czy też innego rodzaju zabezpieczenia ciała przed spadającymi kamieniami i głazami. Jest to oczywiście dodatek konieczny, lecz jak się okazuje, istnieje znacznie ważniejszy, a jest nim oczywiście lina wspinaczkowa.

Liny do wspinaczki mogą pełnić funkcje asekuracyjne, czyli zabezpieczać wspinacza przed upadkiem, lecz również mogą pełnić funkcje komunikacyjne – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/liny.html. Po podłączeniu do niej tyrolki uzyskuje się możliwość bardzo sprawnego przemieszczenia po dłuższym odcinku.

Odpowiednie rękawiczki i buty

Jeśli chce se zadbać o właściwy stopień bezpieczeństwa podczas wspinaczki, oprócz absolutnej podstawy w postaci liny, koniecznie trzeba mieć także dobrze dobrane buty oraz co również ważne, rękawiczki. Z jakiego powodu jest to tak ważne? Podczas wspinania ciało musi mieć cały czas odpowiednie podparcie, a także ręce i nogi muszą właściwie, w bardzo efektywny sposób przekazywać energie. Tylko odpowiednie buty do wspinaczki oraz mocne rękawiczki to gwarantują. Dla zachowania maksymalnego efektu poleca się jeszcze posiadanie przy sobie woreczka z magnezją, która usuwając wilgoć ze skóry dłoni, jest w stanie dodatkowo pozytywnie wpłynąć na ich przyczepność do skały.
Jak zatem widać, ilość potrzebnego wyposażenia jest naprawdę spora. Warto o tym wszystkim pamiętać, aby wspinaczka była samą przyjemnością.