Menu Close

Buty górskie – podstawa wyposażenia na szlaku

Odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry wymaga między innymi skompletowania stosownego ekwipunku. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wielodniową wyprawę, czy też na krótką wycieczkę, pewne elementy wyposażenia są na szlaku niezbędne, aby naszej wędrówki nie przerwała nagła zmiana warunków, wyczerpanie czy niechciany uraz. Dobór odpowiedniego obuwia jest tym, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając się na górski szlak.

Rodzaje obuwia górskiego

Najpopularniejszy rodzaj butów górskich stanowią wysokie buty, stabilizujące kostkę. Jednak w ostatnich czasach coraz większą popularność zyskują buty niskie, dające większą swobodę ruchów. Klasyczne buty trekkingowe dobrze sprawdzą się na bardziej wymagających trasach, gdy przez zmęczenie wywołane godzinami wędrówki trudniej jest dbać o odpowiednie stawianie stopy. Niskie buty to dobry wybór nie tylko na krótsze, mniej wyczerpujące trasy, ale także na drogi trudne technicznie – np. via ferraty.  Osobny rodzaj stanowią buty wysokogórskie, przeznaczone na najbardziej zaawansowane wyprawy – obuwie tego typu posiada najwyższe parametry ciepła czy wodoszczelności, a nierzadko występuje w formie podwójnej (but zewnętrzny oraz wewnętrzny).

Jak wybrać buty górskie?

 Poszukując odpowiedniego rozwiązania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na specyfikę tras, które zamierzamy przemierzać. Innym istotnym aspektem jest nasz stopień zaawansowania w górskiej turystyce. Wysokie buty górskie z nieprzemakalną membraną typu Gore-Tex i podeszwą marki Vibram to najczęstszy wybór, ale wśród modeli nowoczesnego obuwia górskiego można znaleźć wiele ciekawych alternatyw. Np. niskie buty z miękką podeszwą dobrze sprawdzą się tam, gdzie przede wszystkim liczy się przyczepność. Natomiast na błotnistych trasach najważniejsza będzie wodoszczelność czy rodzaj wiązania. Wybierając odpowiedni model, należy skupić się także na wygodzie, aby uniknąć obtarć czy pęcherzy. Warto w tym celu kupić buty np. o rozmiar większe od tych, które nosimy na co dzień.