Menu Close

Zalety lekkich i klasycznych butów podejściowych

Obuwie to najważniejszy element stroju w turystyce pieszej, który bezpośrednio wpływa na komfort i bezpieczeństwo pokonywania trasy. Można znieść ciężki śpiwór, nie najwygodniejszy plecak i mokre ubrania, ale 8-10 godzin dziennie chodzenia w niewygodnych butach to skoncentrowane cierpienie.

Lekkie buty podejściowe

Lekkie buty podejściowe (polarsport.pl/buty/buty-walking.html) doskonale sprawdzają się na trasach trekkingowych o dobrych szlakach i mało skomplikowanym terenie, które pokonuje się z lekkimi lub średnio ciężkimi plecakami o wadze do 15 kg. Innymi słowy, gdy stawy stóp nie są poddawane dużym obciążeniom, a od butów nie wymaga się odporności na warunki atmosferyczne. Dlatego buty te są bardzo wygodne do chodzenia po znakowanych szlakach w Alpach czy na Kaukazie, jak również do nocowania w schroniskach na szlaku himalajskim. Dzięki dobrej wentylacji wiele modeli dobrze nadaje się do obszarów górskich o suchym lub gorącym klimacie, na przykład na trekking w Górach Francuskich lub na Szlaku Licyjskim. Nie należy jednak zakładać lekkich butów trekkingowych na długie wędrówki z ciężkim plecakiem i w tradycyjnie wilgotnych regionach turystycznych, takich jak Sajany, lub góry w Skandynawii. Lekkie buty trekkingowe są również doskonałym obuwiem turystycznym na podróże i wyjazdy służbowe — są lekkie, wygodne, bezpretensjonalne i wodoodporne.

Klasyczne buty podejściowe

Buty te doskonale nadają się do trekkingu górskiego i łatwego trekkingu — długich, ale technicznie łatwych tras na wysokościach do 3000 m n.p.m., a w przypadku Himalajów nawet do 5000 m n.p.m. To, czego należy unikać, to bardzo trudne trasy poza szlakiem, przez lodowce, bagna i wiele skalistych rumowisk.

Wszystkie modele tej klasy zapewnią dobre boczne wsparcie stawu skokowego w różnym terenie oraz podczas noszenia umiarkowanie ciężkiego plecaka o wadze do 20-25 kg — w zależności od kondycji fizycznej i umiejętności wędrowania. Z lżejszym plecakiem mogą wygodnie i bezpiecznie poruszać się osoby początkujące z nadwagą lub stosunkowo słabo rozwiniętymi mięśniami nóg.