Menu Close

Jak skutecznie wezwać pomoc na morzu?

radar statków

Pływając na jachcie warto przygotować się na najgorszą ewentualność, czyli możliwość jego zatonięcia. Nie ma wszak jednostki, która byłaby niezatapialna. Aby zmniejszyć ryzyko śmierci na otwartym morzu należy pamiętać o posiadaniu podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak choćby kamizelki i szalupy. Obecnie wśród sprzętów tego rodzaju nie brakuje też nowoczesnej technologii – szanse na przeżycie zwiększa przede wszystkim nawigacja morska.  

Pomoc aparatury

radar statków

Gdy statek zaczyna tonąć, uruchomić trzeba określone procedury. Chroni to przed podejmowaniem wynikających ze stresu, nieracjonalnych decyzji. Na każdej jednostce pływającej, w znanym wszystkim miejscu, powinien znajdować się transponder radarowy. Podczas ewakuacji urządzenie umieszcza się w szalupie ratunkowej, na wysokości około 1 metra. Po jego uruchomieniu radar statków pływających w okolicy może dokonać detekcji sygnału nadanego przez rozbitków.  Więcej o nim przeczytasz tutaj.

Nadajnik stale gotowy do pracy

System ten, określany często skrótem SART, jest pomyślany tak, by dawał jak najwięcej szans na skuteczne przywołanie pomocy. Wyposażony w niezwykle wytrzymałą baterię, zdolną do pracy bez ładowania przez nawet kilka lat, potrafi nadawać silny sygnał, odbierany z dużej odległości również przez maszyny latające. Transponder zazwyczaj emituje też migotliwe światło, które można dostrzec gołym okiem z dużej odległości.