Menu Close

Mayday mayday – żegluga

komunikat may day

W życiu każdego człowieka może pojawić się nagła zagrażająca życiu sytuacja, która wymaga szybkiej interwencji. Taką szybką interwencją niewątpliwie musi być nagły sygnał bądź znak, który zasygnalizuje bezpośrednie zagrożenie życia.

W jaki sposób zasygnalizować zagrożenie życia?

Nadając sygnał lub znak zwiększysz swoje szanse na przeżycie, jeśli Twoje znaki zostaną w szybkim czasie odczytane. W razie zagrożenia, jeśli tylko masz możliwość, niezwłocznie wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Dzięki temu ratownicy jak najszybciej pojawią się w miejscu zagrożenia, robiąc wszystko, by Cię z niego uratować.

Żegluga – czym jest? Jak postępować podczas zagrożenia życia?

Żegluga to nic innego jak środek transportu, który znajduje się na wodzie. Zajmuje się w szczególności przewozami statków wraz z pasażerami. Z pewnością oglądając programy telewizyjne, w których występowali żeglarze, nieraz usłyszałeś słowa mayday. Mayday, co to znaczy https://fairwinds.pl/mayday-czy-to-po-francusku/? Mayday w praktyce oznacza zasygnalizowanie nagłego, bezpośredniego zagrożenia życia ludzi znajdujących się na statku. W takiej sytuacji dany sygnał należy wypowiedzieć trzykrotnie, podając przy tym współrzędne położenia statku, jego charakterystyczne znaki rozpoznawcze np. kolor, oznakowanie,  oraz podać przyczynę wołania o pomoc. Mayday znaczenie ma więc ogromne, ponieważ dzięki szybkiej interwencji można ocalić życie.