Menu Close

Jak kupić dobre buty trekkingowe?

Wyjście w góry oznacza, że trzeba posiadać na swoich stopach odpowiednie obuwie. A nie ma lepszego rodzaju obuwia do chodzenia po górach niż buty trekkingowe. W jaki jednak sposób powinno się je kupować? Na jakie ich cechy szczególne powinno się zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru odpowiedniego modelu?

Wybieramy membranę

Wiele osób kupując trekkingowe obuwie, zwraca dużą uwagę na producenta, styl wykonania, czy też nawet kolorystykę. A jak się okazuje, cechy te są jednymi z najmniej istotnych. Z drugiej strony natomiast w hierarchii ważności stoi zastosowana w obuwiu membrana. Odpowiedzialna jest ona przede wszystkim za to, jak przewiewne będą to buty, a także czy i w jakim stopniu będą wodoodporne. Rzecz jasna ważne jest tu kompromis, ponieważ nie sztuką jest przesadzić w przewiewności lub też w szczelności obuwia. Muszą one cechować się odpowiednimi parametrami w obu tych sprawach.

Wybieramy podeszwę

Sama membrana to jednak nie wszystko, ponieważ w przypadku butów trekkingowych, niezwykle ważne jest również to, w jaką są one wyposażone podeszwę. To w końcu ona stanowi połączenie obuwia, a co za tym idzie również stopy, z drogą, po której się idzie. Dobra podeszwa musi być odpowiednio sztywna, a także mocna, aby nie doznawała uszkodzenia od ostrych kamieni i skał. Przyglądając się jej, warto zwrócić również uwagę na to, w jaki sposób jest ona przymocowana do całego buta. Słabej jakości połączenie gwarantuje szybkie rozchodzenie się obuwia.

Buty trekkingowe — nietypowe sprawy

Kupując buty trekkingowe (www.polarsport.pl/buty/buty-trekking.html), nie można skupiać się jednak tylko na tym, czy posiadają one odpowiednią membranę lub też podeszwę. Cech tych jest o wiele więcej, choć to rzecz jasna dwie wymienione są najważniejsze. Oprócz jednak nich warto także przyjrzeć się temu, jak długie dane buty posiadają sznurówki, co pozwoli skutecznie i wygodnie je zawiązywać.