Menu Close

Czym jest lonża wspinaczkowa?

Kask, uprząż oraz lonża to niezbędne wyposażenie każdej osoby, która wybiera się na drogi typu via ferrata, czyli szlaku na którym zamontowane są specjalne stalowe elementy mające na celu ułatwić pokonanie najtrudniejszych jego części oraz zapewnić tym samym bezpieczeństwo. Bez tego sprzętu nie ma możliwości przejścia takiej drogi, dlatego każdy wspinacz przed wyruszeniem na swoją pierwsza wyprawę musi zaopatrzyć się właśnie w te trzy elementy.

Czym jest lonża?

Głównym zadaniem lonży jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi przez zminimalizowanie sił działających na na ciało człowieka w momencie, gdy odpada on ze ściany skalnej. Ma zatrzymać ona swobodny lot oraz maksymalnie zamortyzować upadek, a zwłaszcza szarpnięcie, które może być bardzo szkodliwe dla kręgosłupa. Jest to więc sprzęt, który w żaden sposób nie ułatwia przemieszczania się po skałach, ale stanowi środek ochrony osobistej dla wspinacza.

Budowa lonży

Lonża składa się z kilku elementów: karabinka, ramion, absorbera oraz pętli do której mocuje się uprząż. Najważniejszą częścią jest absorber energii, który przechwyca ogromną ilość energii generowanej w czasie hamowania lotu i zapewnia, aby siła działająca na użytkownika nie była zbyt duża. W tych lonżach stosuje się najczęściej dwa rodzaje absorberów: płytkowy oraz zszywany. Ramiona wykonane są z taśmy o dużej wytrzymałości oraz elastyczności. Karabinki używane w tego rodzaju sprzęcie posiadają zazwyczaj zamek z automatyczną blokadą oraz podwójne zabezpieczenie. Zapewniają one dodatkową ochronę przed otwarciem karabińczyka w nieodpowiedniej sytuacji. Charakteryzują się one dużym prześwitem, który umożliwia swobodne wpięcie go w stalową linę.

Wybierając lonżę trzeba koniecznie zdecydować się na modele, które posiadają odpowiednie certyfikaty oraz spełniają normy bezpieczeństwa. Tylko wtedy mamy pewność, że w razie upadku zadziała ona właściwie.